lundi 6 janvier 2014

Harkous tunezyjski !

Hej ;)

Zatęskniłam za wakacjami, dlatego chcę Wam dziś pokazać HARKOUS, czyli zmywalny tatuaż z Tunezji, ja swoj zrobiłam podczas wakacji w Sousse (ten oryginalny widzicie na pierwszym zdjęciu i na trzech ostatnich-tych na których mam żółte ręce ^^, pozostałe to moje dzieło).

Harkous jest podobny do henny, ale czarny tusz którym się go wykonuje jest na bazie nie tylko henny ale także m.in. goździków i dodatku kadzidła, czemu zawdzięcza swój charakterystyczny intensywny zapach, który utrzymuje się przez kilka dni na skórze. Odrobinę czarnego tuszu otrzymuje się po długim, kilkugodzinnym podgrzewaniu/wędzeniu? tych składników na ogniu na specjalnym drewnianym palenisku. Tusz "zbiera się" na przykrywce naczynia, w którym podgrzewane są wspomniane substraty dlatego otrzymuje się bardzo małą jego ilość.

Tradycyjnie tatuaż taki robi się panie młodej w dniu ślubu co ma przynieść szczęście młodej parze, lecz robiony jest też na codzień jako ozdoba, głownie dłoni lub stóp.

Utrzymuje się na skórze do 2 tygodni (przy częstym myciu rąk tylko kilka dni-należy uważać aby woda nie dotykała tatuażu jeśli to możliwe ;)), przez pierwsze 24 godziny nie powinien mieć w ogóle styczności z wodą, inaczej się brzydko rozmarze..

W Tunezji na targu widziałam, że można kupić gotowe motywy dla osób mniej wprawnych w malowaniu. Maluje się używając specjalnego narzędzia (nie bardzo wiem jak to nazwać ^^ więc dołączam zdjęcie. To co widzicie jest oryginalne z Tunezji przywiezione przez chłopaka ;)) Harkous też mam przywieziony z Sousse i robię go często sama, bo bardzo mi się spodobał (czasami robię też eyelinerem bo jest to dużo łatwiejsze, malowanie tym tradycyjnym narzędziem jest bardzo trudne..).

To tyle, mam nadzieję że podoba Wam się mój post (wreszcie po polsku i być może tak zostanie) jeśli macie pytanie dotyczące Harkousu to czekam na komentarze.

 Buziaki. Nat.